Gradonačelnik upriličio prijem za učesnike Internacionalnog simpozijuma „Terra“

Gradonačlnik Kikinde Pavle Markov upriličio je danas prijem za vajare koji učestvuju na 36. Internacionalnom simpozijumu skulpture u terakoti. Tokom ovogodišnjeg Simpozijuma Kikinda i Centar za likovnu i primenjenu umetnost ,,Terra“ domaćini su vajarima iz Srbije, Rusije, Italije i Perua.

Šestoro učesnika ovogodišnjeg Simpozijuma bilo je danas gost Gradske kuće, a gradonačelnik je tom prilikom rekao koliko je ovaj saziv vajara važan za naš grad:

– Da bi jedan grad bio poseban mora imati jedinstvene događaje, po kojima se izdvaja od ostalih. Kikinda ih ima na više polja a Simpozijum je svakako jedna važnijih posebnosti koje naš grad poseduje i neguje već 35 godina. Ovakav događaj mora da zauzima posebno mesto s obzirom na to da ima prefiks internacionalni – rekao je Markov.

Gradonačelnik je istakao da Kikinda odvaja mnogo više novca za kulturu u odnosu na državni budžet i da je kultura u našem gradu na dosta zavidnom nivou, ali i da ima dosta prostora za napredovanje i poboljšanje. Osim kulturološkog značaja koji Simpozijum ima za samu lokalnu zajednicu, Markov smatra da treba raditi na tome da se stavi akcenat i na ekonomsku važnost ovog događaja:

Mora se uzeti u obzir da velike kompanije i svi oni koji su zainteresovani i imaju dosta određenog kapitala jesu usko povezani sa kulturnim događajima. Tako i sam simpozijum, odnosno budući muzej mora i treba u tom svetlu da ima jedno posebno mesto, da znamo da iskoristimo tu jednu posebnost koju imamo i da stavimo celokupan projekat u jedan širi kontekst, i na taj način osim duhovnih korsti izvučemo i one materijalne. 

Simpozijum „Terra“ okuplja svake godine vajare iz celog sveta a jedna od ovogdoišnjih učesnica, Karen Maher, dolazi iz dalekog Perua:

– Sve ovo je za mene veoma inetresantno jer dolazim iz zemlje koja ima dugu tradiciju u grnčarstvu, a sada imam priliku da upoznam neke nove metode izrade skulptura od gline. 

Do sada je na Internacionalnom simpozijumu Terra u Kikindi učestvovalo više od 260 vajara iz 26 zemalja sa pet kontinenata, a Centar za likovnu i primenjenu umetnost ,,Terra“ predstavlja najveću zbirku terakote velikog formata na svetu.

 

error: Content is protected !!