Etno-kamp 18. put u ADZNM „Gusle“
Tradicionalni etnološki kamp, u okviru kojeg studenti etnomuzikologije iz Srbije, Republike Srpske i Rumunije vrše studijsko istraživanje muzičkog tradicionalnog folklora uz pomoć svojih mentora, počeo je u nedelju u prostorijama ADZNM „Gusle“. Kamp traje do 28. jula.
Etno-kamp, koji u kontinuitetu od 2002. godine uspešno organizuje ADZNM „Gusle“, predstavlja svojevrsnu i, na ovim prostorima, jedinstvenu istraživačku stanicu folkloristike. Ovogodišnji kamp je okupio studente Muzičke akademije u Novom Sadu, FMU u Beogradu, Akademije umetnosti u Banjoj Luci, Instituta za umetničku igru u Beogradu i Zapadnog univerziteta u Temišvaru, kao i učenike etnomuzikoloških odseka srednjih muzičkih škola u Subotici i Somboru.
Kao i ranijih godina, polaznici kampa učestvuju u svakodnenvim terenskim istraživanjima, muzičkim i igračkim radionicama, a organizuju se i stručna predavanja i promocije knjiga.
Mentor Kampa je dr Dragica Panić, šef Katedre za etnomuzikologiju Akademije umetnosti, Univerziteta u Banjoj Luci, koja kaže da ove godine ima više učesnika kampa nego ranijih godina, među kojima su i srednjoškolci:
– I učenicima srednjih muzičkih škola, koje imaju odseke za tradicionalnu muziku, omogućeno je da se upoznaju sa terenskim radom, kao i sa budućim profesorima na akademijama u regionu. Na taj način dobijaju mnogo širu sliku, od one koja je samo pedagoška. Osim što kamp učesnicima nudi različite igračke i pevačke radionice i stručna predavanja, on im omogućava i da steknu dugotrajna prijateljstva iz kojih se mogu izroditi i neke nove ideje – rekla je dr Panić.
Fokus ovogodišnjeg Eko-kampa je istraživanje srednjeg Banata, kao i saradnja sa Srbima iz Rumunije i Zapadnim univerzitetom iz Temišvara.
Pevačka grupa Etno-kampa biće i ove godine involvirana u Festival narodnih orkestara „FENOK“, u okviru kojeg će nastupiti u petak, 26. jula.
Fotografije: Etno-kamp Kikinda i Ami radio