Ekonomsko osnaživanje i stambeno zbrinjavanje izbeglih lica: Potpisana 22 ugovora vredna 12 miliona dinara

Prilikom današnje posete Kikindi Nataše Stanisavljević, komesarke za izbeglice i migracije, potpisano je 14 ugovora, vrednosti 3 i po miliona dinara, o dodeli pomoći kroz ekonomsko osnaživanje izbeglih lica, u vidu opreme za poljoprivredu i zanatstvo. Poptisano je i pet ugovora vrednih 3,2 miliona dinara, za pomoć u građevinskom materijalu, kao i tri ugovora za otkup seoskih kuća za tri izbegličke porodice, vredna 5,8 miliona dinara. Prema evidenciji Komesarijata, za oko 8 hiljada izbegličkih porodica je još uvek potreban neki vid stambenog zbrinjavanja:

Uručili smo ugovore za kupovinu kuća sa okućnicom, dodelu granta građevinskog materijala za porodice kojima kuća nije uslovna, kao i za ekonomsko osnaživanje izbegličkih porodica u Kikindi. Ukupna sredstva koja je Komesarijat dao za ovu bespovratnu pomoć iznose blizu 12 miliona dinara – rekla je Nataša Stanisavljević, komesarka za izbeglice i migracije. 

U sklopu podrške za rešavanje stambenog pitanja, Milica Erdeg i njena porodica postali su vlasnici kuće u Nakovu: 

Trenutno smo u suprugovoj porodičnoj kući, ali zahvaljujući Komesarijatu dobili smo kuću u Nakovu. Trenutno je sređujemo, dobili smo i građevinski materijal i radovi su u toku. Nadamo se da ćemo se do sledeće godine i preseliti – rekla je Erdeg.

Branko Radmanović, koji je 1995. godine došao iz Benkovca, dobio je pomoć u vidu opreme za poljoprivredu i zanatstvo:

Dobio sam rotacionu kosačicu za traktor, koja će mi mnogo značiti i koristiti za košenje trave i deteline. Sredinom devedesetih sam došao u Kikindu gde mi je živeo brat, sada smo već dugo ovde i osećamo se kao pravi Kikinđani – rekao je Radmanović. 

Gradonačelnik Nikola Lukač podsetio je da je Kikinda grad u koji je devedesetih godina veliki broj ljudi došao iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske:

Danas su potpisana 22 ugovora, koja znače krov nad glavom ili ekonomsko osnaživanje Kikinđana koji su došli iz Bosne i Hrvatske. Na taj način, lica koja su bila pogođena raseljavanjem devedesetih godina, imaju priliku da se konačno skuće i pronađu mir. I ubuduće ćemo nastojati da našim sunarodnicima pomognemo i omogućimo im bolji i skladniji život u Kikindi -rekao je gradonačelnik Lukač. 

 

error: Content is protected !!