Doneta odluka o dodeli priznanja za 2020: Dr Sandri Radlović Nagrada grada Kikinde

Кomisija za dodelu Nagrade grada Kikinde i gradskih priznanja donela je odluku o dodeli za 2020. godinu.

Najviše gradsko priznanje, Nagrada grada Kikinde, biće dodeljena doktorki Sandri Radlović, direktorici ZZJZ,  za požrtvovanost u očuvanju zdravlja građana Kikinde. Dr Radlović je dugogodišnji medicinski radnik, epidemiolog, koja je svojim radom tokom pandemijskog vremena koronavirusa pokazala nesebično zalaganje za očuvanje zdravlja građana Kikinde, uprkos stalnoj opasnosti koju ovaj virus nosi. Prva među jednakima, žrtvujući svoje zdravlje i zdravlje svoje porodice, kako bi građanima Kikinde, ali i čitavog Severnog Banata, zajedno sa svojim kolektivom, omogućili miran život, dr Sandra Radlović heroina je modernoga doba koja bez plašta, ali s maskom, gleda neprijatelju u oči i hrabro kroči napred u borbu sa neizvesnim i nezaustavljivim. Dr Sandra Radlović podnela je veliki teret pandemijskog vremena, ali je uvek ostala mirna, staložena i, na prvom mestu, čovek i lekar. Njana smirenost tokom obraćanja daje građanima Кikinde nadu da u ovoj borbi možemo samo svi zajedno da pobedimo – navedeno je u objašnjenju Komisije. 

 

Priznanje grada Kikinde za nezizbrisiv trag u životima Kikinđana, posthumno se dodeljuje dr Jandriji Lukaču. Bio je prvi radiolog u kikindskoj bolnici i među prvih pet radiologa u Vojvodini koji je primenjivao ultrazvučnu metodu. Podučio je mnoge mlađe kolege, takođe priznate u struci. Popularni dr Jandre, kako su ga svi zvali, bio je vlasnik prve privatne radiološke poliklinike za rendgen i ultrazvučnu dijagnostiku u Kikindi. Važio je za vrsnog stručnjaka u ovoj grani medicine, pa su ga podjednako uvažavale i kolege i pacijenti, za koje je bio uvek dostupni i prijatni dr Jandre. Upravo je ovaj nadimak zamenjivao njegovo prezime u Kikindi. Medicinu je završio u Beogradu, a onda radio u Grahovu i Drvaru, potom u Novom Кneževcu, a najduže u Kikindi. Znanje iz radiologije prenosio je kolegama u domovima zdravlja u Grahovu i Drvaru gde je obavljao čak i masovne ultrazvučne preglede, a ostaće upamćen i kao najbolji radiolog u Kikindi. Pored ovoga, dr Jandre je bio strastveni navijač i prijatelj fudbalskog kluba „ŽAК“, kluba koji je pratio i voleo čitavog života u Кikindi. Mnogo je voleo fudbal, pa je u svojoj ordinaciji izložio 600 fotografija o istoriji kikindskog fudbala, najviše, naravno, FK “ŽAK” Iza sebe je ostavio poznatu polikliniku i ogroman broj zahvalnih pacijenata i poštovalaca. 

Gradskim priznanjem „Jovan Ćirilov“, za izuzetan doprinos očuvanja kulturnog i pozorišnog identiteta Кikinde, nagrađuje se Vladimir Crnomarković. Svojim radom i angažovanjem u Narodnom pozorištu Кikinda ostavio je neizbrisiv trag u radu ove ustanove kulture, u kojoj 26 godina radi kao majstor svetla, ali i na poslovima izrade scenografije i binskog radnika. Njegov umetnički doprinos i pečat možemo videti u svakoj od 103 premijere Narodnog pozorišta Kikinda u kojima je učestvovao. Gospodin Crnomarković je primer tihog heroja kulture, čoveka mnogih talenata, kreativnosti i sposobnosti bez kojeg Pozorište u Kikindi ne bi bilo ono što je danas. Povrh sveg,a Vladimir Crnomarković je dobar čovek, cenjen i poštovan od strane čitavog kolektiva Narodnog pozorišta Кikinda, koje ga je i predložilo, velikog broja umetničkih kolektiva i ansambala pozorišta u Srbiji, ali i u čitavom regionu.

Gradskim priznanjem „dr Ranko Petrović“, za požrtvovanost u medicini i brigu o deci Кikinde, nagrađuje se dr Gordana Bistričić, neonatolog. Nedavno je iz kikindske Bolnice, gde je provela radni staž, otišla u zasluženu penziju. Uz nju svaka majka, posebno novorođenčadi imala je podršku kakva joj je potrebna najpre u prvim satima upoznavanja sa bebom. Dr Bistirčić je radni vek provela u Кikindi, a prvo radno mesto bilo je u seoskoj ambulanti u Banatskom Velikom Selu. Od tada je prošlo 36 godina. Svojom stručnošću, znanjem ali i posvećenošću, dr Gordana Bistričić pružila je impuls života mnogim bebama i majkama. Upravo njena uža specijalizacija, neonatologija, rad sa tek rođenim pa i prevremeno rođenim bebama doprinela je da „kroz ruke“ doktorke Bistričić prođe više od dvanaest hiljada beba. Priznanja i brojna postignuća dr Bistričić svakako su pratila njenu lekarsku karijeru, ali ipak najveća nagrada joj je zahvalnost za podršku i oslonac koji je pružila nekada bebama, a danas ljudima koji hodaju ovim gradom.

Gradskim priznanjem „Nika Mirkov“, za izuzetne rezultate u oblasti sporta, nagrađuje se Nemanja Konstantin, mlad i perspektivan atletičar, koji ne prestaje da niže uspehe. Od kada se pre dve godine pojavio na atletskoj sceni osvaja značajna priznanja. U kategoriji starijih pionira osvojio je prvo mesto na 800 metara koje istrčao za 2 minuta i šest stotinki. Uspeh je značajniji ako se uzme u obzir da mladi atletičar ima 14, a sa njim su trčali takmičari do 16 godina. Isti uspeh, prvak države, u kategoriji mlađih pionira atletičar kluba “Кikinda” je ostvario i pre dve godine. Osim toga, proteklog leta bio je na letnjim pripremama reprezentacije na poziv Atletskog saveza Srbije. Nemanja Konstantin je mlada nada srpskog i kikindskog sporta, ali i oličenje mladog, sposobnog i ambicioznog sportiste koji svojim delima nezadrživo niže uspehe.

Gradskim priznanjem „dr Pavle Kenđelac“, za izuzetne rezultate postignute u oblasti obrazovanja, nagrađuje se Vitomir Radak, jedan od najuspešnijih vaspitno-obrazovnih radnika, koji je svoj život posvetio prosveti. Ono što gospodina Radaka izvaja za ovo gradsko priznanje je i činjenica da su ga za nagradu predložili kolektiv Osnovne škole „Sveti Sava“, kojom je upravljao gotovo dve decenije, kao i Aktiv direktora osnovnih i srednjih škola u Кikindi. U prilog onome što je zaostavština Vitomira Radaka u Кikindi možemo dodati niz prestižnih priznanja, među kojima je možda i najznačajnije priznanje AP Vojvodine „Stjepan Han“ za najbolju školu u Vojvodini. Svoje kolege podsticao je da budu najbolji u svom poslu, poštuju jedni druge i da sa učenicima imaju poseban odnos. Škola koju je vodio danas predstavlja jednu od najmodernijih obrazovnih ustanova, ne samo u Кikindi, nego i šire. Posebno možemo istaći i humanitarno-društveni rad gospodina Radaka, njegovu ativnost u Crvenom krstu Кikinde i Vojvodine, kao i mnoge humanitarne akcije koje je pokrenuo ili podržao. Vitomir Radak ostvario je trajni doprinos obrazovanju u Кikindi, a njegov rad ostaće upamćen među generacijama prosvetnih radnika.

Gradskim priznanjem „Stefan Bon“, za dugogodišnji preduzetnički rad i primer uspešne kompanije, nagrađuje se Destilerija Hubert 1924, koja velike uspehe postiže predanim radom. Ova destilerija smeštena u Banatskom Velikom Selu od samog svog nastanka važila je za nešto veliko. Velik je bio san onih koji su je pokrenuli u želji za stvaranjem brenda srpske rakije kakav do sada nije viđen na ovim prostorima, u čemu su i uspeli. Danas je Destilerija „Hubert 1924“ ne samo poznata u našoj zemlji, ona je postala poznata globalno praveći rakiju koja je proglašena za jednu od deset najboljih žestokih pića na planeti. To potvrđuje i nagrada na prestižnom takmičenju Spirits Selection u Briselu gde je njihova kajsija zauzela 9. mesto od 1770 pića koja su učestvovala na ovom globalnom događaju. Čist i izražen miris voća sačuvani su u ovoj destileriji i danas možemo da kažemo da proizvode autentične rakije sa dušom širokom kao Severni Banat, ali i predstavljaju preduzetnički duh koji naš grad čini posebnim.

Gradskim priznanjem „Melanija Nikolić Gajčić“ za iskazanu humanost i dobročinstvo nagrađuje se porodica Krsitn. Vesna i Radovan Krsti iz Iđoša, godinama se bave hraniteljstvom, otvarajući vrata svog doma deci koja su se iz različitih razloga našla u bezizlaznoj životnoj situaciji. Bračni par Krstin otvorio je i svoja srca za decu, koja su zauvek postala i ostala deo njihove porodice, učeći nas da smo obavezni da i u najtežoj situaciji postupamo kao ljudi i da nema tog interesa, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi. Centar za pružanje usluga socijalne zaštite, koji je i predložio ovu plemenitu porodicu za priznanje, posebno ističe činjenicu da su Кrstini, pored dvoje dece koja trenutno borave u njihovoj porodici, u okrilje uzeli dečaka sa smetnjama u razvoju, koji je sa četiri godine ostavljen na vetrometini života, u neljudskim uslovima, potpuno otuđen od ljudi, bez sposobnosti za komunikaciju, nevoljen i odbačen od strane onih od kojih se očekuje da ljubav pruže i pomogli mu da danas izrasta u srećno, zadovoljno i veselo dete, koje voli ljude. Porodica Кrstin kroz čiji dom je do sada prošlo šestoro dece pokazuje svima snagu humanosti i dobročinstva.

 

Uručenje Nagrade grada Кikinde i gradskih priznanja biće upriličeno 28. decembra, na Dan grada Kikinde.

 

error: Content is protected !!