Direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero o izgradnji fabrike vode
Pripremni radovi za izgradnju fabrike vode počeli su početkom jula prošle godine, od kada se i računa rok od 828 dana za završetak najvećeg i najvažnijeg projekta u Kikindi, u proteklih tridesetak godina. Nakon pripremnih radova, koji su obuhvatili krčenje terena i geomehanička ispitivanja, krajem decembra počeli su radovi na izgradnji kompleksa postrojenja za prečišćavanje vode za piće, koji će se nalaziti na lokaciji Šumice. Čedo Gvero, direktor JP „Kikinda“ kaže da je, nakon neuspelog tendera raspisanog 2019. godine, posao ugovoren letos:
–Partneri na projektu su Nemačka razvojna banka KFW, Republika Srbija i Grad Kikinda. Ceo projekat je dogovoren kad smo usaglasili iznose i mogućnosti, tako da je sveden na vrednost od 9,6 miliona evra. Od te sume, učešće KFW banke je 6 miliona, od čega je 30 posto donacija, a ostatak kredit koji se otplaćuje, dok Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture finansira sumu od 3,6 miliona evra. Trenutno smo u fazi početka zemljanih radova, krajem godine izdata je građevinska dozvola, a sada se radi na spuštanju nivoa podzemnih voda.
Naš sagovornik napominje da su se u javnosti pojavile netačne informacije da JP „Kikinda“ raspolaže sredstvima:
–To nije istina, KFW banka je ta koja pušta izvođačima sredstva, na osnovu situacije koju potpisuju nadzori. Naš glavni interes u celoj priči je da fabrika bude urađena kako treba i da ispratimo radove. S tim u vezi, imamo nadzor od strane investitora, odnosno nas, konsultant koji je spona između banke i investitora ima poseban svoj nadzor, a tu je i treći nadzor, kao dodatna mera predostrožnosti. Tako da, ne da nemamo dodirnih tačaka sa sredstvima niti su ona potrošena, nego čak plaćamo i penale ukoliko ne povlačimo sredstva na vreme i ukoliko nemamo planiranu dinamiku posla.
Na konkursu Fonda za kapitalna ulaganja dobijena su sredstva za ovu i narednu godinu za zamenu azbestnih cevi. Sistem datira iz 1960. godine i oko 20 posto cevi je neuslovno, kada je u pitanju infrastruktura za pijaću vodu:
–Odobrena su sredstva u iznosu od 180 miliona dinara za zamenu 5 i po kilometara cevi ove i isto toliko i naredne godine. Paralelno sa puštanjem fabrike vode imaćemo i rekonstruisan veći deo vodovodne mreže – objašnjava Gvero.
U našem gradu je nedavno završen još jedan važan i kapitalan projekat, a prošlog meseca prodavci su se konačno uselili u modernu i funkcionalnu gradsku pijacu:
–Zajedno sa korsnicima, slušajući njihove sugestije, rešavamo eventualne probleme. Saniran je deo koji se odnosio na promaju koja je u zimskom periodu bila izražena. Apelujem na korisnike da sve sugestije predlože i ukoliko su konstruktivne, biće usvojene. Iskoristio bih priliku da pozovem preduzetnike, privredna društva i gazdinstva, koji su zainteresovani za iznajmljivanje ili posedovanje lokala na pijaci da se obrate pijačnoj Upravi, i da na taj način, sa našim lokalnim firmama pokušamo da ostvarimo neku saradnju.