Dalibor Oličkov u „Ami vas pita“ o merama podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju
Gost današnje emisije „Ami vas pita“ bio je Dalibor Oličkov iz Odseka za poljoprivredu, zadužen za mere ruralnog razvoja, sa kojim smo razgovarali o merama podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Naš sagovornik ističe da je Kikinda, uz Sremsku Mitrovicu, Novi Sad i Rumu, jedna od lokalnih samouprava u Vovjodini koje najviše sredstava izdvajaju za poljoprivredne proizvođače. Kikinda već četiri godine realizuje ovaj program i u svom budžetu opredeljuje sredstva u ovu svrhu:
–I pored svega što nas je zadesilo ove godine, ona je bila uspešna. Stigao je veliki broj zahteva, koje smo uspeli da realizujemo i na taj način podstaknemo naše poljoprivredne proizvođače. Konkretno u 2020. godini izdvojeno je blizu 20 miliona dinara, a apliciralo je oko 500 poljoprivrednih proizvođača, od kojih je samo 17 odbijeno, zbog isteka roka ili nepotpune dokumentacije – kaže Oličkov.
Tokom ove godine finansirano je 16 mera, a kao i svake godine najveća zainteresovanost je bila za one koje se tiču osiguranja useva. Za ovu meru apliciralo je preko 230 poljoprivrednih gazdinstava, a u tu svrhu utrošeno je 3 miliona dinara.
–Interesantna mera, za koju je takođe vladalo veliko interesovanje, bila je i bušenje bunara i nabavka opreme za navodnjavanje, za koju je konkurisalo 70 poljoprivrednih gazdinstava. Atraktivna je bila i mera veštačkog osemenjavanja, za koju je pristiglo preko 50 zahteva stočara.
Oličkov objašnjava da nakon apliciranja i podnošenja zahteva, Komisija izlazi na teren i sastavlja zapisnik. On je apelovao na poljopirvredne proizvođače da prate sve konurse i da redovno apliciraju za sredstva:
–Apliciranje je veoma jednostavno. Ne traži se mnogo dokumentacije, potrebno je podneti zahtev, zajedno sa kopijom lične karte i aktivnog statusa gazdinstva – kaže Oličkov i napominje da se sredstva izdvajaju isključivo po redosledu pristizanja zahteva i do utroška sredstava.
Prema popisu iz 2018. godine i zvaničnim podacima postoji preko 4 hiljade registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Većina nosilaca gazdinstava su starije dobi, ali polako mladi počinju da preuzimaju posao:
–Sa namerom smo se opredelili za određene mere, kako bismo mlade zadržali na selu ili u našem gradu. Konkretno, to su mere koje se tiču nabavke opreme za proizvodnju alkoholnih pića, degustacione sale, podizanje višegodišnjih zasada vinove loze i voćnjaka i druge, kojima želimo da animiramo ljude i zadržimo u svojim sredinama. Tu su i mere za nabavku opreme za hladno ceđena ulja i obavljanje tradicionalnih zanata, za koje grad izdvaja velika sredstva i na taj način može da se obezbedi egzistenicja jednog poljoprivrednog gazdinstva.
Kada je pčelarstvo u pitanju, Oličkov kaže da je u planu da se u narednoj godini u programe, osim nabavke opreme, uvrsti i nabavka novih rojeva. Uslovi konkursa biće definisani u narednom periodu, uz saglasnost nadležnog Ministarstva.
Što se tiče stočarstva, grad izdvaja značajna sredstva i za podršku ovoj grani poljoprivrede:
–Mere koje smo programom opredelili za stočare su nabavka semena, zbrinjavanje uginulih životinja i nabavka kvalitetnih priplodnih grla, jarčeva, nerasta i ovnova. Te mere su bile pokrivene 90 posto, što je veliki procenat pokrića troškova.