Budi jedan od aktivnih za solidarnost – promena je moguća ako delujemo solidarno – Realizacija

Grupa Budi 1 sprovodi projekat pod nazivom ’’Budi jedan od aktivnih za solidarnost – promena je moguća ako delujemo solidarno’’, koji se sprovodi u okviru programa ’’Solidarno za prava svih, podrška braniteljima i braniteljkama ljudskih prava u lokalnim sredinama 2021/2022. godini’’, uz finansijsku podršku Evropske unije. Projekat se sprovodi u Novom Sadu, ali i opštinama Žabalj i Žitište. Nataša Pušić Živanov, koordinatorka projekta objasnila je šta je sve urađeno tokom proteklih deset meseci.

-Trudili smo se da skrenemo pažnju na probleme i na branitelje i braniteljke ljudskih prava u lokalnim sredinama koje su vrlo često neopravdano zapostavljeni i zaboravljeni u lokalu u odnosu na nas koji dolazimo iz nekih većih centara kao što su Beograd ili Novi Sad. Problemi sa kojima se oni susreću su veoma teško vidljivi, tako da se mnogo teže šire ka društvenoj zajednici. Intenzivno smo radili na tome da kroz fokus grupe koje smo organizovali, sa svim akterima u lokalnoj sredini, a kada kažem svim, to mislim na građane, predstavnike udruženja građana, ali i na predstavnike institucija, kako bi došli do toga šta je osnovni problem  pre svega u njihovoj komunikaciji. Ono što je evidentno i nije karaktersitično samo za ova tri lokala, nego i uopšteno, jeste da mi puno pričamo, ali se malo čujemo. Tako da smo na osnovu istraživanja koja smo uradili i na osnovu odgovora koje smo dobili, putem tih fokus grupa, znali kakve radionice treba da uradimo za svaki lokal posebno. Ostalo je još nekoliko radionica da održimo, ali smo se bavili od medijske pismenosti, asertivne komunikacije do informisanja građana i građanki o njihovim pravima i načinu na koji mogu da ih koriste. Ono što je bilo karakteristično za sve tri lokacije kada su u pitanju problemi koje su isticale institucije, jeste da se zakoni donose prebrzo, da oni nemaju logistiku da te zakone sprovode odmah u delo, a s druge strane i da građani vrlo često ne znaju koje su čije nadležnosti i da upravo tu dolazi do konfliktnih situacija i nerazumevanja.

Vrlo je važno da građani shvate ulogu branitelja i braniteljki prava jer se dešava da često trpe pritiske kada ukazuju na nešto ispravno, ali ne znaju kome da se obrate. Često se dešava da nekada nešto ni ne urade jer smatraju da neće biti zaštićeni baš zato što su u manjim sredinama:

-Građani su isticali da predstavnici lokalnih uprava ne rade svoj posao, da nemaju dovoljno razumevanja za njih, dok se udruženja građana polako gase na lokalu i to su čak udruženja koja su postojala više decenija, sa dugogodišnjim stažom rada u doprinosu zajednici. S jedne strane ne postoji sluh na samom lokalu, ne postoje budžetska sredstva kojima bi se podržale same lokalne sredine, naročito ako te oranizacije ukazuju na odeđne probleme, bilo da je pitanje vode, kanalizacije, odnosno bilo koje drugo kršenje ljudskih prava. A sa druge strane, moram da kažem da malo sluha za lokalne organizacije imaju i donatori,  zbog toga što postavljaju vrlo visoke standarde i uslove koji su postali nedostižni. Sve počinje iz lokala, ne možemo mi iz Novog Sada ili Beograda da znamo koji je to problem i na koji načinon može da se reši u manjim sredinama –  zaključila je Nataša Pušić Živanov, koordinatorka projekta.

error: Content is protected !!