Bezbednost u saobraćaju tema sednice Severnobanatskog okruga u Čoki
Na inicijativu radnog tela za bezbednost saobraćaja u Opštini Čoka, danas je u ovom mestu održan sastanak kojem su prisustvovali predstavnici svih jedinica lokalne samouprave sa teritorije Severnobanatskog upravnog okruga, kao i Agencije za bezbednost saobraćaja. Cilj sednice bila je razmena iskustava i znanja vezanih za problematiku bezbednosti u saobraćaju:
–Akcenat je stavljen na najugorženije kategorije, među kojima su pešaci, biciklisti, motociklisti i starije osobe. I u narednom periodu radiće se na edukaciji dece, a biće nastavljeno i sprovođenje akcija poput raznih tribina i pokaznih vežbi – istakao je Nebojša Jovanov, načelnik Severnobanatskom upravnog okruga.
Gradonačelnik Mladen Bogdan istakao je da je vrlo značajno podizanje svesti građana svih uzrasta o značaju bezbednosti u saobraćaju, kao i da je najvažnije zaštititi najugroženije kategorije učesnika u saobraćaju:
– Bezbednost u saobraćaju je u fokusu svih naših lokalnih smaouprava, a Grad Kikinda svakako mora da bude prvi u tome kako bismo podigli svest učesnika u saobraćaju, ali da pomognemo lokalnim samoupravama u Okrugu da zajedno utičemo na povećanje bezbednosti. U poređenju sa prethodnim godinama, stanje se ne pogoršava, tako da ćemo nastaviti sa edukacijama, formiranjem posebnih timova i da pratimo strategiju Agencije za bezbednost saobraćaja kako bismo zaštitili pre svega najostljivije grupe i da obratimo pažnju na decu i najstarije učesnike u saobraćaju – istakao je gradonačelnik Mladen Bogdan.
Strategijom o obezbednosti saobraćaja predviđeno je da do 2030. godine ne bude poginule dece, kao i da se prepolovi broj poginulih i teško povređenih u odnosu na 2019. godinu. Ukoliko se ovi ciljevi ostvare, u Srbiji će biti spaseno 1.314 života, među kojima je i 68 dece:
–Na današnjem sastanku predstavnici lokalnih samouprava su izneli svoju problematiku, kao i predloge da se u celom okrugu sprovode neke aktivnosti, koje se pre svega odnose na edukaciju i prevenciju. Na teritoriji Severnobanatskog orkuga je uočeno da su među najugroženijim učesnicima u saobraćaju biciklisti. Veliki problem predstavlja i ugroženost učesnika na putno-pružnim prelazima, a u najvećem broju slučajeva uzrok tih nesreća je ljudski faktor. U Zakonu je decidno navedeno da vozač pre rpealska puta preko pruge ora da prekine kretanje i uveri se da li može bezbedno da pređe – rekao je Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja.