Analiza strategije održivog razvoja: U prethodnom sedmogodišnjem periodu realizovano 116 od planirana 184 projekta

Prema Zakonu o planskom sistemu Republike Srbije, od početka ove godine, sve lokalne samouprave moraju da imaju planski akt koji se zove plan razvoja grada, odnosno opštine, koji se radi za period od 7 godina. Da bi bila napravljena kvalitetna strategija i kasnije sprovedena u delo, na njoj moraju zajednički da rade jedinice lokalne samouprave, privreda, institucije kulture, obrazovanja i medicine, kao i nevladin sektor.

Saša Tanackov, član GV za privredu i investicije objašnjava da će za naredni sedmogodišnji period, umesto četiri, kako je bilo prethodnih godina, biti formirano šest radnih grupa, koje će po sektorima analizirati ono što je urađeno i dati smernice i predlog za ono što treba da bude urađeno u narednom sedmogodišnjem periodu:

Dve radne grupe, koje se odnose na ekonomski razvoj i razvoj društvenih delatnosti, bile su suštinski glomazne i bilo je teško rukovoditi procesom. Njih smo u novom planskom ciklusu podelili na još dve. Sada ćemo imati radne grupe za sport, omladinu, socijalnu zaštitu i zdravtsvo, a druga će biti za obrazovanje, kulturu, nevladine organizacije, medije i nacionalne manjine – kaže Tanackov. 

Tanackov ističe da je tokom izrade Startegije u prethodnom periodu, od 2013. do 2020. stečeno dovoljno iskustva i da će broj projekata u akcionim planovima biti redefinisan i sveden na meru koja će biti objektivna i realna za realizaciju:

Uopšte nije lako predvideti i planirati u kom pravcu će se jedna lokalna zajednica razvijati i ići u periodu od 7 godina. To posebno nije lako u vreme pandemije, a to će uticati i predodrediti ovaj naredni ciklus. Pokušaćemo da formiramo ideje i planove koje će biti moguće realizovati, uključujući različite sektore u gradu – kaže Tanackov. 

Branislav Milosav i Regionalnog centra za društveno-ekonomski razvoj „Banat“ iz Zrenjanina, koji je učestvovao u pripremi i izradi startegije za prethodni sedmogodišnji period, kao i u analizi te startegije, kaže da su u tom periodu definisana 4 prioriteta, 12 strateških ciljeva, 33 programa i 184 projekta:

Osnovna svrha strateških dokumenata je da se njihovom implementacijom napravi neka promena u lokalnoj zajednici. Posao je podrazumevao prikupljanje velike količine podataka, njihovu analizu i sistematizaciju. Realizovan je dobar procenat planiranog, a realizovvani su i projekti koji nisu bili u akcionom planu, a značajni su za lokalnu zajednicu. Rezultati, zaključci i preporuke su odlična osnova za novi planski period – kaže Milosav. 

Profesor dr Robert Molnar, koji je takođe učestvovao u izradi strategije, kaže da je od 184 planirana projekta realizovano 116, što je značajan procenat:

Kada se ostvari između 60 i 65 posto, smatra se da je uspešno realizovano. I dalje treba raditi na privlačenju potencijalnih investitora koji značajnije mogu da se uključe u finansiranje i realizaciju projekata, preporučuju se i dalji razvoj prekogranične saradnje, izgradnja saobraćajnica, kao i unapređenje zdravstvenih, kulturnih i obrazovnih kapaciteta. 

 

error: Content is protected !!