Obeležena godišnjica deportacije Jevreja iz Kikinde

Danas je na Jevrejskom groblju u Kikindi održana komemoracija povodom sedamdeset sedme godišnjice pogroma kikindskih Jevreja koji su 14. avgusta 1941. godine odvedeni u koncentracione logore. Današnjem skupu prisustvovali su predstavnici Jevrejske opštine kikinda, lokalne samouprave, SUBNOR-a i drugih jevrejskih opština iz Srbije. 

U našem gradu je pre Drugog svetskog rata živelo oko petsto Jevreja. Profesor istorije Lazar Demić kaže da je Kikinda bila veoma važno mesto za jevrejsku zajednicu.

Pre drugog svetskog rada u celoj bivšoj Jugoslaviji bilo je pedesetak opština u kojima su živeli Jevreji, među njima je bila i Kikinda. Broj je varirao od tridesetih godina do drugog svetskog rata, ali uklapamo se u jugoslovneski prosek. Dolaskom nacista na vlast, na prostoru cele države stradalo je preko 80 posto Jevreja. Dovoljno je samo spomenuti Aušvic, Treblinku, Dahau, kao i Jasenovac i Staro sajmište koji su bili na prostoru naše države. 

Profesor Demić je podsetio da su Jevreji na ovim prostorima desetkovani, i da je samo mali broj preživeo Drugi svetski rat.

Jevrejska opština Kikinda svake godine na ovaj dan održava komemorativni skup na Jevrejskom groblju u našem gradu kako bi se prigodnim programom odala pošta stradalim Jevrejima.

 

Ovaj datum uvek budi tužna osećanja, a ceo avgust mesec u Vojvodini posvećen je sećanju na deportaciju Jevreja. Ovaj narod je u našem gradu pre Drugog svetskog rata vodio jedan uobičajen i skladan život, među njima je bilo i dosta doktora, pravnika i trgovaca –rekla je Nevena Knežević, predsednica Jevrejske opštine Kikinda.

Jevrejska zajednica u Kikindi trenutno broji 36 članova, a prema rečima Kneževićeve u planu je organizovanje različitih aktivnosti i edukovanje šire javnosti.

 

error: Content is protected !!