Kikinđani se vratili u fabrike, pogoni se dezinfikuju, dodatna ulaganja u zaštitu

Kikindski Štab za vanredne situacije svakodnevno prati i kontroliše način rada u kompanijama koje su dužne da primenjuju zdravstvenu zaštitu zaposlenih, a ono što je uvedeno u skorijem periodu jeste i kompletna dezinfekcija svih fabričkih pogona i kancelarija u kojima je najveća koncentracija ljudi. U svim preduzećima sprovode se mere koje su propisali nadležni, a fabrike dodatno ulažu i u kupovinu nove opreme radi što bolje zaštite zaposlenih. Evidentno je da su Kikinđani ponovo na svojim radnim mestima, nakon pauze izazvane pojavom koronavirusa u našoj zemlji, a radi što bolje zaštite, svi oni koji pripadaju bilo kojoj rizičnoj grupi još uvek su van fabrika, dok oni koji rade, prolaze kroz niz provera, noseći na sebi obaveznu zaštitnu opremu, za koju su kompanije uložila dodatna sredstva:

Obezbedili smo svim radnicima, odnosno zaposlenima u našoj firmi zaštitne maske, rukavice, svu potrebnu dezinfekciju koja mora da se koristi. Takođe, mi svakog drugog dana, kako prostorije firme i kancelarije, tako i celokupan prostor, dezinfikujemo. Radnici prolaze kroz obavezne dezobarijere, svi su na svojim radnim mestim, a one radnike koji pripadaju rizičnim grupama poslali smo kući kako bi ih zaštitili – kaže Nikola Šoklovački, direktor kompanije “Šole“ u Kikindi.

U svim fabrikama obavezno je nošenje zaštitne maske i rukavica, na ulazu u pogone prolazi se kroz niz provera, dok su hronični bolesnici, odnosno radnici iznad 60 godina poslati na godišnje odmore. O potezima u firmama odlučuje isključivo menadžment kompanije:

-Koliko znamo, sve što je zahtevano od Kriznog štaba Vlade Republike Srbije, kao i kikindskog Kriznog štaba, svi poslodavci su maksimalno ispoštovali i sa te strane je rad potpuno bezbedan. Ima slučajeva kada su nam se radnici žalili, ali su to individualni slučajevi, evidentno je da kompanije poštuju sve što se od njih i tražilo – napominje Ilija Drljić, predsednik Saveza samostalnog sindikata za opštine Kikinda, Čoka, Nova Crnja i Novi Kneževac.

Zaštitu zaposlenih svakodnevno kontroliše Štab za vanredne situacije u Kikindi, a kompanije su u obavezi da redovno podnose izveštaje o trenutnom stanju. Pored toga, uvedena je dezinfekcija svih pogona i kancelarija, što je do sada dalo dobre rezultate:

-Najveći deo nadležnosti su odluke centralnog kriznog štaba, a na nama je da vršimo nadzor i da pratimo situaciju. Tražimo svakodnevne izveštaje o tome šta se preduzima u firmama i na osnovu izveštaja mi cenimo i preporučujemo dalje korake – podseća Pavle Markov, gradonačelnik Kikinde.

Na području Kikinde skoro sve firme započele su proizvodnju nakon pauze, dok pojedine kompanije rade smanjenim intenzitetom. Plan je da se uskoro krene punim kapacitetom.

error: Content is protected !!