Unos vitamina D u trudnoći može smanjiti pojavu ekcema kod novorođenčadi
Prema novoj studiji istraživača Univerziteta u Sautemptonu, uzimanje suplemenata vitamina D tokom trudnoće moglo bi značajno da smanji šanse da bebe do jedne godine starosti pate od atopijskog ekcema. Specijalista farmacije Kristina Kovačević kaže da je u studiji učestvovalo oko 700 trudnica, od kojih je polovina uzimala 1.000 internacionalnih jedinica vitamina D dnevno, od 14. nedelje trudnoće do porođaja, dok je ostatak uzimao placebo, odnosno tabletu koja nema vitamin D:
–Studija je pokazala da su bebe čije su majke uzimale vitamin D imale manji rizik od razvoja atopijskog ekcema u prvoj godini života, u odnosu na bebe čije majke nisu bile suplementirane vitaminom D tokom trudnoće. Ova informacija nam je veoma značajna, jer je sve veći broj beba koje se rađaju sa sklonošću ka ekcemu. To je jedan od razloga zašto bi bilo poželjno da preporučujemo unos vitamina D tokom trudnoće. Studijom je takođe pokazano da je uzimanje suplemenata vitamina D tokom trudnoće takođe imalo trajne koristi za gustinu kostiju deteta u dobi od 4 godine – objašnjava Kovačević.
Uz sve to, jako je bitno da majka i doji, jer je efekat posebno primećen kod beba koje su dojene duže od dva meseca. Preporuka Svetske zdravstvene organizacije, kaže Kovačević, je da bebe budu dojene šest meseci, a nakon toga može se uvoditi i čvrsta hrana:
–Naša preporuka su dojenje i suplementacija u trudnoći. Kada je u pitanju atopijski dermatitis nakon prve godine života, tu veći uticaj ima unos vitamina D kod beba, koji se svakako suplementira. Nikakav efekat nije pronađen u kod dece u drugoj i trećoj godini života čije su majke tokom trudnoće unosile vitamin D. Ovo nam sugeriše da bi drugi postnatalni uticaji mogli postati važniji nakon prve godine života ili da bi sama beba takođe mogla da bude suplementirana tokom postnatalnog perioda za trajni efekat.
Vitamin D poboljšava kvalitet kose i kože, pomaže u borbi protiv dijabetesa tip 2, reguliše krvni pritisak, a pomaže i u smislu da smo manje skloni infekcijama kada imamo adekvatan unos ovog vitamina. Međutim, naša sagovornica napominje da je pre suplementacije važno proveriti nivo ovog vitamina:
–U proteklom periodu, tokom pandemije, suplementi su se koristili neracionalno. Suplementacija na svoju ruku se ne preporučuje, nego je prethodno potrebno proveriti da li imate adekvatnu količinu vitamina D u krvi. Kada se ustanovi njegov deficit, onda može da se pristupi suplementaciji, i to uz konsultaciju sa farmaceutom, jer samo od njega možete da dobijete adekvatan savet kada se radi o suplementima.