Školska šuma posađena i u Mokrinu

U sklopu tradicionalne aktivnosti Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, u kojoj učestvuju osnovci, danas je u Mokrinu posađena nova, deveta po redu školska šuma. Sadnja je organizovana na izlazu iz ovog sela, prekoputa Vašarišta. U okviru današnje akcije posađeno je 400 sadnica topole, hrasta, dafine i bresta.

U sadnji su učestvovali učenici „OŠ „Vasa Stajić“, članovi ekološke sekcije, UG „Nekina bara“ i rasadnik „Vikumak“, uz podršku Sekretarijata, lokalne samouprave i mesne zajednice Mokrin. Kako je i ranije više puta isticano, jedan od prioriteta, kada je u pitanju oblast zaštite životne sredine, je povećanje procenta šumovitosti na teritoriji našeg grada, koji je među najmanje pošumljenim u Srbiji:

Akciju sadnje školske šume Sekretarijat je zaočeo 2014. godine, sa ciljem da se u svakom naseljenom mestu, svake godine posadi po jedna šuma, u saradnji sa decom iz osnovne škole. Sa nama su danas učenici nižih razreda, kao i članovi ekološke sekcije. Veoma je važno naučiti decu i da, nakon sadnje, nastave da brinu o sadnicama i da, zajedno sa učiteljima i nastavnicima obilaze i zalivaju školsku šumu -rekla je sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine Miroslava Narančić. 

Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač istakao je da je će aktivnosti koje imaju za cilj povećanje procenta šumovitosti na teritoriji našeg grada biti nastavljene i u narednom periodu:

Kikinda, kao jedan od najnepošumljenijih delova Srbije, pokušava na sve moguće načina da projektima pošumljavanja poveća procenat pošumljenosti. Veoma su važne i edukativne aktivnosti za decu, da od malih nogu nauče o značaju zaštite životne sredine, a ove školske šume su jedan od dobrih primera -rekao je gradonačelnik Nikola Lukač. 

Predsednik Saveta mesne zajednice Mokrin, Dejan Ivanović kaže da ovo selo iz svog budžeta svake godine izdavaja sredstva za pošumljavanje: 

U tome nam veliku pomoć pružaju ljudi koji su iz Mokrina, ali trenutno rade u inostranstvu. Oni svake godine izdvajaju određenu sumu novca u te svrhe i zajedno sa mesnom zajednicom sade drveće na obodu Mokrina. Ovakve akcije su veoma značajne jer se budi svest kod najmlađih koliko je važno imati šumu i zdravu sredinu -rekao je Ivanović. 

U sadnji je, zajedno sa učenicima učestvovala i učiteljica Jadranka Srbljin:

Ovakve akcije su veoma značajne, posebno za decu koja će rasti zajedno sa drvećem koje su danas posadili. Na ovaj način, biće im blizu i pristupačno da vide kako se dešavaju procesi u prirodi–rekla je Srbljin. 

Školska šuma u Mokrinu je deveta po redu u akciji koju sprovodi Sekretarijat. U proteklom periodu, stabla su zasadili učenici u Kikindi, Iđošu, Sajanu, Banatskoj Topoli, Novim Kozarcima, Ruskom Selu, Nakovu i Banatskom Velikom Selu. 

error: Content is protected !!