PSS Kikinda: Radovi u voćnom zasadu tokom mirovanja vegetacije i tretman pred kretanje vegetacije

Pre pristupanja merama za suzbijanje prouzrokovača bolesti i štetočina u voćnim zasadima potrebno je kvalitetno orezati voćke i ostrugati jajna legala sa kore debla i grana voćaka, odstraniti polomljene i suve grane, sakupiti  i uništiti  trule plodove i lišće. Ovi postupci doprinose snjižavanju brojnosti populacije većeg broja štetočina i omogućavaju smanjenje broja tretmana hemijskim sredstvima za zaštitu bilja (pesticida) odnosno omogućavaju upravljanje gustinom populacije štetnih vrsta. Preporuka je dezinfekcija alata za rezidbu sa 70% alkoholom ili 10% rastvorom natrijumhipohlorita.

U zavisnosti od lokaliteta, ekspozicije terena i sortimenta, jabuke se nalaze u fazi od početak bubrenja pupoljaka do faze zelenih listića oko 10 mm iznad ljušture pupoljka. U sistemu PIS-a prati se dozrevanje pseudotecija najznačajnijeg patogena u proizvodnji jabuka – prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis). Sa narednim padavinama prognozira se oslobađanje askospora u prirodnim uslovima i mogućnost ostvarenja infekcija od prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke.

U zasadima jabuka gde je došlo do pucanja pupoljaka i pojave zelenih listića,  preporučuje se primena nekog od preparata na bazi bakra: Funguran OH 2 kg/ha, Bakarni oksihlorid 50 0,5-0,75%, Cuprablau Z ultra 2,5 kg/ha, Fungohem SC 0,1,5 – 0,3%, Everest 0,3 – 0,4% ili drugi. Ovim tretmanom smanjuje se i infektivni potencijal veoma značajnog oboljenja jabuka, bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora). Ako se u zasadu registruje prisustvo prezimljujućih formi štetočina (jaja lisnih vaši i grinja, štitaste vaši i dr.), preporučuje se primena preparata na bazi mineralnog ulja Galmin u koncentraciji 3% ili Belol, Belo ulje, Eos u koncentracijama preporučenim od strane proizvođača.

Primenu navedenih mera zaštite je moguće sprovesti  i u zasadima krušaka koji se nalaze u fazama do mišjih ušiju. 

Tretiranje voćnih zasada tokom mirovanja vegetacije mora biti vrlo visokog kvaliteta. Svi delovi biljaka od vrha do korenovog vrata moraju biti sa svih strana tako istretirani da se tečnost cedi sa kore tzv. kupanje voćaka. Temperatura vazduha mora da bude iznad 5 stepeni celzijusove skale, a vreme tiho bez vetra.

Autor teksta: diplomirani inženjer Živanka Špirić, Poljoprivredna stručna služba Kikinda

error: Content is protected !!