Promocija korišćenja solarne energije kroz pristup kupac-poizvođač
U okviru preorijentacije na zelenu energiju, Regionalni centar za društveno-ekonomski razvoj „Banat“ iz Zrenjanina realizuje projekat „Promocija korišćenja solarne energije kroz pristup kupac-proizvođač“, koji finansira Nemačka organizacije za međunarodnu saradnju i program „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“. Cilj projekta je podsticanje ljudi koji električnu energiju proizvode za sopstvene potrebe iz solarne energije da višak ustupaju na korišćenje drugima.
Jedna od aktivnosti u sklopu projekta je i obuka na temu: „Mogućnosti i prednosti korišćenja solarne energije kroz pristup kupac-proizvođač i aspekti energetskog siromaštva“, koja je danas organizovana u našem gradu. Predavač na obuci bio je prof. dr Filip Kulić, sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu:
–Izvore električne energije treba razvijati ravnomerno, da ne bismo došli u stiuaciju da su se stihijski razvili neki izvori, kao što je sad jako popularno ulagati u solarne panele. U tom slučaju nam se može desiti da imamo suviše energije koju ne možemo apsorbujemo u sistem. Iz tog razloga to mora da se radi planski, da se izdefinišu koje količine iz kojih izvora mogu da budu prihvaćene, a na osnovu toga se može projektovati upotreba obnovljivih izvora energije – robjašnjava Kulić.
Član Gradskog veća zadužen za privredu i investicije Saša Tanackov istakao je da je energetska zavisnost veoma nestabilan faktor u privredi, ekonomiji i društvu uopšte:
–Iz tog razloga je prelazak sa klasičnih vidova korišćenja energije ka zelenoj energiji imperativ kojim će naše društvo morati da se vodi u narednom periodu. U našoj sredini se u značajnoj meri sprovode ovakvi projekti, pa tako u Sajanu postoji solarni park, a u toku je projektovanje vetroparka u Bašaidu. Postoje i privredna društva koja već imaju mini solarne parkove za sopstvene potrebe, a neke instiucije, poput Bolnice i SC „Jezero“, takođe koriste solarnu energiju -rekao je Tanackov.
Realizacija projekta „Promocija korišćenja solarne energije kroz pristup kupac-proizvođač“ trajaće do januara 2023. godine, a projekat će u ovaj proces uključiti pre svega lokalne samouprave, kao nosioce energetske tranzicije. Projekat će uključiti i energetske stručnjake, obrazovne institucije, nevladine organizacije i građane, kako bi se kroz promociju energetske održivosti u lokalnim zajednicama i unapređenje regionalnih kapaciteta za planiranje i upravljanje integrisanim akcijama za uštedu energije i korišćenje obnovljivih izvora energije, doprinelo ostvarivanju klimatskih i energetskih ciljeva Republike Srbije.