Obeležena 82. godišnjica „Krvavog januara“

Danas se navršavaju osamdeset dve godine kako su 9. januara 1942. godine nemački okupatori u atrijumu tadašnje Kurije, streljali kikindske antifašiste. Tim povodom, u znak sećanja na događaj, koji je u istoriji poznat kao „Krvavi januar“, položeni su venci na spomen ploču u dvorištu Narodnog muzeja. Događaju su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, SUBNOR-a i drugih boračkih organizacija. Takođe je služen je parastos žrtvama. 

Na današnji dan, 1942. godine, u dovrištu Kurije streljano je 30 antifašista, 21 Kikinđanin i devet rodoljuba iz Mokrina. Šest dana pre toga, streljano je devetoro pripadnika Dragutinovačkog partizanskog odreda i obešeno na pripremljenim vešalima kod Pravoslavne crkve. Odmazda je sprovedena nakon pronađena tri mrtva nemačka poljočuvara:

Sa ljubavlju i poštovanjem se sećamo žrtve koje su podneli za ovaj narod i ovaj grad. Hristos kaže da nema veće ljubavi od one kada neko svoj život položi za drugog. Na nama je da ih se sećamo i da ne dozvolimo da njihova imena padnu u zaborav– rekao je sveštenik Miroslav Bubalo, starešina Hrama Svetog Nikole. 

Današnjem komemorativnom skupu održanom u dvorištu Kurije, gde se nalazi spomen ploča posvećena žrtvama fašizma, prisustvovali su i predstavnici Gradske uprave: 

Današnji datum je jedan od najtragičnijih u istoriji našeg grada, kada su stradali nevini ljudi od strane nemačke okupatorske ruke. Kikinda je uvek imala ljude koji su se borili za slobodu i moramo im odati posebno poštovanje, jer je to primer kako se treba odnositi prema svom gradu i otadžbini – rekao je Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada. 

Osim u Kikindi, streljano je po 30 meštana u Banatskom Aranđelovu i tadašnjem Dragutinovu i Petrovgradu. Tog “Krvavog januara“ stradalo je 150 ljudi. Drugi svetski rat našem gradu je doneo velika stradanja, i u tom periodu je na različite načine nestalo više od 600 Kikinđana. 

error: Content is protected !!