Kristina Kovačević o pravilnoj nadoknadi tečnosti
Leto sa sobom nosi mnogo više mogućnosti za provođenje vremena na otvorenom, ali i zahteva posebnu pažnju kada je nadokanada tečnosti u pitanju. Kada su temperature vrlo visoke kao ovih dana, naše se telo se svim snagama trudi da nam pomogne da se rashladimo, pa je između ostalog zato i znojenje ekstremnije nego inače. Slično se dešava i kada telo izlažemo većem fizičkom naporu, kao što su teški fizički poslovi ili treninzi visokog inteziteta, objašnjava Kristina Kovačević, specijalista farmacije:
–Zdrava osoba bi tokom letnjeg perioda trebalo da unese 2,5 i 3 litre tečnosti na dan. Pritom, 20 do 30 posto te količine je obično voda koju unesemo putem hrane, odnosno voća i povrća, a ostatak je ona količina koju unesemo putem različitih vrsta tečnosti, koje nužno ne moraju biti samo i isključivo čista voda. Međutim, pored količine, vrlo je bitna i raspodela unosa tečnosti tokom dana, a naručito tokom fizičkih aktivnosti visokog inteziteta. Veoma je važno da budete pre, tokom i nakon završene neke fizičke aktivnosti dobro hidrirani. Dva sata pre svakog potencijalnog povećanog gubitka tečnosti odnosno pre svakog treninga ili teškog fizičkog posla, trabalo bi popiti po dve čaše vode, čime omogućavate organizmu dobru hidrataciju pre potencijalnog povećanog gubitka tečnosti. Tokom fizičke aktivnosti bi trebalo da unosite od 150 do 250 ml tečnosti na svakih 15 do 20 minuta, a nakon završetka fizičke aktivnosti počastite se sa litrom vode na svaki izgubljen kilogram telesne težine tokom fizičke aktivnosti. Imajte na umu da potpuna rehidracija treba da nastane u sledećih 12 sati, sa uzimanjem tečnosti do potpune nadoknade – napominje Kovačević.
Pitanje izbora tečnosti zahteva posebnu pažnju, a za većinu aktivnosti u trajanju ispod 60 minuta kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru poslužiće obična voda, kaže naša sagovornica. Međutim, ako aktivnost traje više od jednog sata, poželjnije je da u borbu protiv dehidratacije krenete sa prirodnim voćnim sokom razređenim vodom ili nekim od napitaka za rehidrataciju koji se mogu naći u apotekama ili prodavnicama suplemenata:
–Vodite računa da mnogi komercijalni napici, voćni sokovi, sadrže velike količine prostih šećera, saharoze, glukoze ili fruktoze, obično iznad 10 posto. Ovi šećeri privlače vodu i ne dozvoljavaju njenu apsorpciju u crevima. Zato, neka vaš izbor budu razređeni prirodni voćni sokovi ili neki od napitaka za rehidrataciju. Pomenuti napici obezbeđuju vam kako nadoknadu ugljenih hidrata za potrebnu energiju, tako i nadoknadu dragocenih elektrolita: natrijuma, kalijuma, kalcijuma i magnezijuma, koje gubite putem znoja. Kao i kod svakog supelemnta, i ovde je vrlo važno da čitate sadržaj sa etikete kako biste utvrdili da li je određeni proizvod namenjen baš vama. Takođe je jednako važno da rastvore za rehidrataciju nikako ne rastvarate u gaziranoj vodi, jer time možete dovesti do uznemiravanja organa za varenje, naručito creva. Većina ovih napitaka zaista je dobro izbalansirana i sadrži relativno malo kalorija tako da, ukoliko je uzrok vašeg znojenja borba sa viškom kilograma, i dalje možete da uživate u njihovim blagodetima.
Na tržištu se, osim klasičnih rastvora za rehidrataciju, mogu naći i neke „sportske vode“ ili „fitness vode“, koje pored ugljenih hidrata i minerala sadrže i vitamine ili neke druge nutrijente. Kovačević ističe da je važno znati da dodati nutrijenti u tim vodama imaju ulogu u dopuni ishrani, a ne zameni izgubljenih nutrijenta putem znoja tokom fizičke aktivnosti. Pored vode i izgubljenih minerala tokom fizičkih aktivnosti, podjednako je važno i održavanje nivoa šećera u krvi.