Farmaceut Kristina Kovačević o interakcijama voćnih sokova i lekova

Iako je u skoro svakom upustvu za upotrebu leka istaknuto da tabletu treba progutati sa dovoljnom količinom vode, farmaceutima pacijenti često postavljaju pitanje da li mogu lek popiti sa sokom. Odgovor je u većini slučajeva ne, ističe za naš radio specijalista farmacije Kristina Kovačević. Naša sagovornica napominje da postoje izuzeci, ali se kod većine lekova i preparata savetuje da se oni piju isključivo sa vodom: 

Određeni preparati gvožđa moraju se piti sa određenom količinom vitamina C, kako bi gvožđe lakše ušlo u naš organizam i tada se oni piju sa ceđenom narandžom ili limunadom. To je pozitivna interakcija i nešto što želimo da se desi – kaže Kovačević.

Kada se pomene interakcija lekova i voćnih sokova, prva pomisao je interakcija lekova sa sokom od grejpa:

Ako je iz biblijske perspektive zabranjeno voće opisano kao slatka, crvena jabuka, onda bi se iz perspektivne farmacije zabranjeno voće opisalo kao kiseli, narandžasti grejpfrut. Grejpfrut može stupiti u interakcije sa različitim lekovima i dovesti do po život opasnih neželjenih efekata, uključujući abnormalne srčane ritmove, krvarenje u želucu i oštećenje bubrega. Ove interakcije nastaju posle uzimanja i samo jedne čaše soka, a efekat traje i nekoliko dana, obično oko 72 sata. Stoga razdvajanje uzimanja lekova i proizvoda od grejpa na nekoliko sati obično nije od pomoći.

Mnogi lekovi koji su danas na tržištu stupaju u interakcije i sa drugim sokovima kao što su sokovi od pomorandže, jabuke i brusnice. Ova interakcija nastaje jer važnu ulogu u resorpciji mnogih lekova preko digestivnog trakta imaju pored P-glikoproteina i organski anjonski transportni polipeptidi:

U pitanju su polipeptidi koji nam služe za transport različitih supstanci, kao što su na primer žučna kiselina, peptidi, konjugovani metaboliti i tiroidni hormoni i ksenobiotika: benzilpenicilina, digoksina, pravastatina, rifampicina. Sokovi inhibiraju te polipeptide i ne dozvoljavaju transport tih lekova. Zato je važno lekove isključivo piti sa vodom, osim ukoliko nije drugačije naglašeno u uputstvu. Ukoliko se odluče da konzumiraju sok, a piju lekove koji potencijalno mogu stupiti u interakciju sa njima, savet je da naprave razmak od bar 4 sata između uzimanja lekova i voćnih sokova. Ovo ne važi za grejfrut – istakla je Kovačević. 

Naša sagovornica napominje da su istraživanja pokazala odnos lekova sa sokovima, ne samim voćem:

-Voće ne treba izbegavati, pogotovo kada pričamo o lekovima za holesterol, povišeni krvni pritisak i kardiovaskularna oboljenja. Kod takvih osoba najbitnija je pravilna ishrana, bez koje lekovi ne mogu da pomognu. 

error: Content is protected !!