Da se nikada ne ponovi: Dan sećanja na stradale i prognane Srbe u “Oluji“

Otvaranjem izložbe slika u galeriji Kulturnog centra Kikinda, kao i zvucima sirene za uzbunjivanje, u Kikindi je obeležen 5. avgust – Dan sećanja na stradale i progon Srba u akciji “Oluja“, koju je 1995. godine sprovela hrvatska Vojska. Te dane i danas pamti Radomir Kondić iz Sanskog Mosta, koji je u tom periodu bio aktivan vojnik, a danas posle 26 godina stanovnik Kikinde:

-To je izgledalo jako strašno i teško. Ja sam bio učesnik na ratištu, a 1990. godine sam otišao u aktivnu vojsku koju je narednih pet godina zadesio krvavi rat. Bilo je užasno, prošao sam celu Bosnu. Kada se desio pad Sanskog Mosta krenuo sam sa Koridora gde sam vodio svoju jedinicu, u potragu za svojim roditeljima. Krenuli smo ka Banjaluci kako bi ih pronašao i svoje komšije i prijatelje. Narod koji je izbegao iz tih krajeva slio se u Banjaluku i Prijedor, a potom je put krenuo ka Srbiji. Uz pomoć prijatelja i rodbine, uspeo sam da svoje roditelje uputim ka Srbiji u Kikindu i Nove Kozarce. Moji su se stacionirali u Nove Kozarce, a ja sam još ostao, a posle godinu dana sam i ja došao u Kikindu, u kojoj sam krenuo sa novim životom – prisetio se Kondić.

Svečanim programom u Velikoj sali kikindskog Kulturnog centra, na kom je emitovan dokumentarni film o akciji “Oluja“, istaknuto je da se takve stvari više nikada ne smeju ponoviti, ali ni zaboraviti oni koji su stradali:

-Mi smo na državnom nivou imali obeleževanje pogroma Oluja, a potom smo obeležavanje nastavili u ostalim gradovima po Srbiji. Taj nesrećni događaj koji pamtimo i u Kikindi nikada ne smemo zaboraviti, a obeležavaćemo ga svake godine zato što je to jedna od najvećih nesreća koju je zadesila srspki narod pred kraj 20. veka. Čitav prošli vek bio je obeležen srspkim stradanjem, a ta Oluja trebalo je da bude završni čin istrebljenja srpskog naroda sa tih prostora na kom su živeli. Mi taj dan moramo da obeležimo jer ne samo u Srbiji već i na drugim teritorijama mi imamo  veliki broj sugrađana koji su bili deo te izbegličke kolone, tog mučenja koje su doživeli. Ti naši sugrađani su sada ovde, tako da smo dužni da zbog njih i njihovih potomaka čuvamo sećanje i taj datum obeležavamo na ovakvom nivou – dodao je Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada Kikinde.

Program obeležavanja organizovali su Srpski ratni veterani Kikinde, koji su u saradnji sa Gradskom upravom Kikinda priredili i otvaranje izložbe slika “Umetnici za pomoć Baniji“, umetničkog bratstva manastira Krke. 

-Kao i svake godine, tako smo i ovog 5, avgusta organizovali program obeležavanja sećanja na pogrom i stradanja našeg naroda u vojnoj akciji Oluja. Uz zvuke sirene za uzbunjivanje, započeli smo obeležavanje tragičnog događaja koji se desio 1995. godine. U toj akciji je izbeglo oko 250.000 ljudi, ali ono što se ne pominje često jeste da je još toliko ljudi nastradalo i proterano u prethodnom periodu. Stepen patnje koji sprski narod iz Hrvatske proživljava i današnjih dana je ogroman  jer ne samo što su preživeli rat, već što ne mogu da se vrate na svoja ognjišta. Nisu čak u prilici da ostvare ni imovinska, kao ni svaka druga prava, koja bi u nekom normalnom životu u Evropskoj uniji trebalo da imaju. Naša želja je da se održavanjem ovakvog programa izborimo i za ostvarivanje ljudskih prava – nadovezao se Vladimir Radojčić iz udruženja Srpski ratni veterani Kikinde.

Prema zvaničnim podacima, u Kikindu je, tokom rata, izbeglo oko 13.000 građana, dok je njih 9.000 ostalo da živi u našem gradu.

error: Content is protected !!