Rehabilitacioni centar za senzornu integraciju će i nakon završetka projekta nastaviti sa radom

Udruženje Panonska inicijativa i lokalna samouprava organizovali su danas svečanost povodom završetka projekta “Razvoj lokalnih socijalnih usluga za osetljive grupe – Rehabilitacioni centar za senzornu integraciju”. 

 

Rehabilitacioni centar za senzornu integraciju otvoren je u novembru, u okviru projekta koji finanasira Evropska unija. Vrednost projekta iznosi 180 hiljada evra, a projektni partneri su Panonska inicijativa i Grad Kikinda. Cilj projekta je podrška socijalnoj inkluziji ranjivih grupa na teritoriji grada Kikinde, kroz uspostavljanje lokalnih socijalnih usluga i podizanje svesti građana o značaju pružanja kvalitetne socijalne usluge za osobe sa smetnjama u razvoju.

Današnju svečanost je otvorila zamenica gradonačelnika Kikinde, Bosiljka Srdić koja je tom prilikom istakla da je naš grad otvaranjem Centra dobio novu uslugu socijlane zaštite, namenjenu deci i odraslim osobama sa smetnjama u razvoju.

Mislim da je već poznato da lokalna samouprava pomaže onima kojima je to najpotrebnije, ali ono što je veoma bitno je da je jedini način obezbeđivanja neophodnih sredstava konkurisanje kod inostranih fondova. Grad je dobio sve pohvale za saradnju i rad na dobijanju sredstava preko IPA projekata, kao i pohvale za konkretne rezultate ovog projekta, tako da je jasno da je saradnja sa organizacijama civilnog sektora, koje su upućene u pisanje i realizaciju projekata na osnvou kojih se konkuriše kod međunarodnih fondova,poželjna.  

Menadžerka projekta i direktorica organizacije Panonska inicijativa, Dragana Dukić, izrazila je veliko zadovoljstvo što je lokalna samouprava prepoznaje značaj organizacija civilnog sektora koje mogu i žele da rade na ovakvim velikim projektima, i koje imaju kapacitete da ih realizuju.

Ne završava se sve samo na slanoj, beloj i senzornoj sobi koje postoje u okviru Rehabilitacionog centra za senzornu integraciju, nego sada zajedno sa lokalnom samoupravom radimo na izradi starteških dokumenata koji prate ovaj projekat. Te dokumente će usvojiti Skupština grada, i sve to će garantovati održivost usluge i projekta, kako bi sve ono na čemu radimo ostalo i korisnicima i gradu. 

Senzorna integracija je inovativna socijalna usluga namenjena deci i mladima sa smetnjama u razvoju, prva ove vrste u lokalnoj zajednici. Rehabilitacioni centar za senzornu integraciju poseduje tri sobe: senzornu za razvoj čula, belu sobu za relaksaciju, kao i slanu sobu koja doprinosi poboljšanju opšteg zdravstvenog stanja dece i mladih sa smetnjama u razvoju.

Vesna Stanaćev, direktorica Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, prezentovala je rezultate ovog projekta:

Usluga Rehabilitacionog centra obuhvatila je trideset osoba sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, starosti između 4 i 26 godina. U prostoru koji obuhvata rad u senzornoj, slanoj i beloj sobi, obavljeno je 3573 tretmana. Nakon evaluacije tim od pet stručnjaka ustanovio je da su svi roditelji bili zadovoljni ovim uslugama, a kod 80 posto korisnika zapažene su primetne promene u odnosu na inicijalno stanje korisnika. 

Stanaćev je istakla da je interesovanje za Rehabilitacioni centar veoma veliko i da će se pružanje usluga i nakon završetka projekta nastaviti:

Već smo obavili razgovore i uspostavili kontakte sa ustanovama i organizacijama u gradu sa kojima bismo mogli da nastavimo ovu priču. To su: Dom zdravlja, Bolnica, Centar za socijalni rad, Predškolska ustanova, srednje i osnovne škole, koji će biti naši partneri i odakle će se regrutovati naši novi korisnici. 

[FinalTilesGallery id=“49″]

 

 

 

 

error: Content is protected !!