Prekogranični projekat o muzičkom kulturnom nasleđu Banata

Novi prekogranični projekat, koji zajedno realizuju lokalna samouprava i Zapadni univerzitet iz Temišvara, predstavljen je danas u Gradskoj kući. Projekat Srbije i Rumunije pod nazivom „PAN eMS RORS-215“, treći po redu sa temom kulturnog nasleđa, baviće se etnomuzikologijom Banata. Realizacija projekta trajaće godinu dana, a ukupni budžet iznosi 327.072 evra.

Projektat „Muzičko kulturno nasleđe Banata“ zajedno realizuju Grad Kikinda i Zapadni univerzitet iz Temišvara, a partneri su i Kulturnii centar i ADZNM „Gusle“.

Prof. dr Otilija Hedešan, prorektor Zapadnog univerziteta iz Temišvara kaže da ovaj projekat predstavlja snažan oslonac i iskaz prijateljstva između ove visokoobrazovne ustanove i Grada Kikinde:

Svi naši projekti usmereni su ka očuvanju kulurnog nasleđa, a ovaj će biti posvećen etnomuzikologiji. U Banatu postoji veoma duga tradicija negovanja narodne muzike, zbog čega smatramo da će ovaj projekat biti veoma uspešan – rekla je Hedešan.

Ukupna vrednost projekta iznosi nešto više od 327 hiljada evra, od kojih je budžet Grada Kikinde 148.901 evro. Član Gradskog veća, Saša Tanackov, izrazio je veliko zadovoljstvo što lokalna samouprava već treći put ima priliku da zajedno sa Zapadnim univerzitetom iz Temišvara realizuje projekat važan za očuvanje kulturnog nasleđa Banata:

Biće rekonstruisan deo zgrade Kulturnog centra u Kikindi, gde će biti osnovan Muzički obrazovni centar. Takođe, biće nabavljena oprema za digitalizaciju arhivske građe ADZNM „Gusle“, čime će brojni audio i video zapisi na različitim nosačima zvuka biti preneti u modernu formu. Osim toga, na ovogodišnjem FENOK-u učestvovaće i predstavnici Muzičke akademije iz Temišvara, koji će biti deo etnomuzikoloških istraživanja – rekao je Tanackov.

U okviru realizacije projekta planirano je i šest terenskih istraživanja, digitalizacija muzičke arhive Zapadnog univerziteta, izučavanje tradicionalne muzike, korišćenje iskustava Etnomuzikološkog festivala FENOk, kao primera dobre prakse, sastanci u lokalnim sredinama radi edukacije o muzičkoj tradiciji ovog područja i obrazovne kampanje o tradicionalnoj muzici u školama.

Očekivani rezultati projekta su osnivanje Muzičkog edukativnog centra u KCK, izrada obrazovnih učila o tradicionalnoj muzici, onlajn baza podataka tradicionalne muzike Banata, knjiga tekstova pesama i DVD izdanje tradicionalnih tehnika izvođenja, audio knjige za osobe sa posebnim potrebama, obuke za tardicionalnu muziku i stvaranje baze podataka za moguće angažovanje izvođača tradicionalne muzike u raznim lokalnim i regionalnim institucijama i organizacijama.

 

 

 

error: Content is protected !!