Humanitarac Arno Gujon predstavio Kikinđanima svoju knjigu o Srbiji

Arno Gujon, francuski humanista, osnivač i direktor nevladine organizacije „Solidarnost za Kosovo“, danas je bio u poseti našem gradu, povodom predstavljanja svoje knjige „Svi moji putevi vode ka Srbiji“. Pre promocije, Gujona je u svom kabinetu primio gradonačelnik Kikinde, Pavle Markov. 

Dobrodošlicu francuskom humanitarcu, koji ima i državljanstvo naše zemlje, poželeo je gradonačelnik Kikinde Pavle Markov. On je istakao da je Arno Gujon prepoznat kao veliki humanista, koji aktivnosti nevladine organizacije čiji je osnivač, posvećuje jednom od najvećih prolema naše zemlje, Kosovu i Metohiji.

Ovo je jedna posebna prilika i čast da se upoznamo, i da skrenemo pažnju javnosti na knjigu u kojoj je objasnio svoj humanitarni rad u našoj južnoj pokrajini, sa kojim se problemima susreće, i što je najvažnije, pokazao istinu. Ono što je apsudrno i nelogično, je da neko ko isključivo pomaže i daje nešto drugim ljudima, dolazi u situaciju da mu je zabranjeno da to čini – rekao je Markov.

Prvi put posle 14 godina Arno Gujon neće moći da pred novogodišnje praznike, obraduje Srbe na Kosovu humaniranom pomoći:

Meni je, nažalost, 10. septembra zaranjen ulazak na Kosovo. Tada su me uhapsili na adminitsrativnoj liniji, pretili su mi, i proterali me odande. Od tada vodim razne procedure kako bih ukinuo tu nerazumnu zabranu, borim se, ali to je zaista neravnopravna borba. Moji volonteri će uskoro ići tamo i odneti humanitarnu pomoć koja je prikupljena u Francukoj. To će biti naš četrnaesti božićni konvoj, i prvi put da ja neću moći da idem – kaže Gujon.

Knjiga „Svi moji putevi vode ka Srbiji“ predstavlja ispovest tridesettrogodišnjeg Francuza, o drami srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Arno Gujon je prvi put došao u Srbiju krajem 2004. godine, i to u Кosovsku Mitrovicu. Tom prilikom je sa starijim bratom Bertranom i dvojicom prijatelja kamionom dovezao humanitarnu pomoć skupljenu u Francuskoj.

Brat i ja smo na televiziji gledali strahovite prizore martovskog pogroma 2004. godine, i imali želju da nešto konkretno i pozitivno učinimo po tom pitanju. Tada smo organizovali konvoj humanitarne pomoći, kojim smo došli do Kosovske Mitrovice. Nismo poznavali ni zemlju ni jezik, ali kada smo upoznali ljude na Kosovu i Metohiji znali smo da ćemo da nastavimo da im pomažemo jer oni računaju na nas. Zato smo i sada, posle 14 godina i dalje tu – kaže Gujon.

Mladi francuski humanista knjigu „Svi moji putevi vode ka Srbiji“ počeo je da piše 2013. godine, na maternjem jeziku:

Poslednje poglavlje, kao dodatak za treće, dopunjeno izdanje, napisao sam na srpskom jeziku 2016. godine. U knjizi govorim o životu Srba na Kosovu i Metohiji, o mom susretu sa njima, i o tome kako su oni promenili život jednog mladog Francuza bez srpskih korena. Nakon toga sam odlučio da svoj život povežem sa životom Srba, tako što sam se nastanio u Beogradu.

Foto: Kulturni centar Kikinda, Fejsbuk stranica

Nakon prijema kod gradonačelnika, Arno Gujon je u prepunoj sali Kulturnog centra Kikinđanima predstavio voju knjigu „Svi moji putevi vode ka Srbiji“.

 

error: Content is protected !!